Konkurs na bukiet zielny
15 sierpnia br. odbył się już dziewiąta edycja organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleczewie konkursu na tradycyjny bukiet zielny „Cudne ziele”.
Konkurs corocznie odbywa się na terenie Filii Bibliotecznej i Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym. Drugim z powodów jest fakt, że w Budzisławiu Kościelnym kultywowana jest tradycja święcenia w miejscowym kościele parafialnym przygotowanych przez panie lub całe rodziny bukietów.
W szranki konkursowe stanęło 21 bukietów. Przygotowali je mieszkańcy gminy Kleczew oraz osoby spoza niej, m.in. Poznania czy Konina. Zanim jednak komisja konkursowa (dr Marzena Fedorowicz, Katarzyna Kołakowska-Frontczak i Stefan Paszek) przystąpiła do oceny bukietów uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch prelekcji: dr Fedorowicz mówiła o roślinach występujących na terenie gminy Kleczew, której część wraz z Budzisławiem Kościelnym należy do Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Z kolei Stefan Paszek (historyk) opowiadał o wiekowej tradycji wykorzystywania ziół do celów leczniczych, odżywczych i higienicznych.
Komisja konkursowa przystępując do oceny poszczególnych bukietów podkreślała, że nie będzie miała łatwego zadania, gdyż każdy z bukietów jest wyjątkowy. Jednak formuła konkursu zmusiła ich do wybrania trzech zwycięskich. Po wnikliwej analizie jury zdecydowało się przyznać pierwsze miejsce p. Janinie Janaczyk-Nowak. Drugie miejsce zajął bukiet przygotowany przez p. Ewę Szacowną, trzecie miejsce zostało przyznane pracy zespołowej pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Roztoki. Zgodnie z tradycją konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci zestawów naturalnych przypraw, dzieci natomiast dostały dodatkowo książki. Nagrody i upominki wręczali: Jarosław Bąk – z-ca burmistrza GiM Kleczew, Magdalena Siupa – dyr. MGBP w Kleczewie, oraz Dorota Berthold – kierownik filii w Budzisławiu Kościelnym.
Konkurs poprzedziły warsztaty bukieciarskie, które również cieszyły się dużą popularnością. Odbyły się one 12 sierpnia na terenie budzisławskiej filii. Przeprowadziła je p. Katarzyna Kołakowska-Fronczak, pod której okiem ponad dwudziestu uczestników przygotowywało małe bukiety oraz przyozdabiało trawami, kwiatami i innymi darami natury różne elementy dekoracyjne.
Tegorocznemu konkursowi towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej o wiatrakach „W nich już tylko wiatr śmiga”, której pomysłodawcą i autorem zaprezentowanych na niej zdjęć był Maciej Grzeszczak (MGBP w Kleczewie).
Wszystkie działania związane z konkursem zostały zrealizowane w projekcie „Zapach tradycji”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!