Kolacja szabasowa
Spotkanie z kulturą żydowską
Wczoraj (22 października) w gościnnych murach kleczewskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowaliśmy spotkanie z kulturą żydowską.
Motywem przewodnim był szabat, który w judaizmie jest ostatnim dniem tygodnia. Jest dniem świątecznym, stanowiącym pamiątkę cyklu stworzenia świata oraz wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Trwa od zachodu słońca w piątek, do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotni wieczór.
Szabat był wielowiekową częścią kultury naszego miasta. Tutaj bowiem osiadła liczna diaspora żydowska, której funkcjonowanie przerwał w 1940 r. hitlerowski terror.
Na pamiątkę wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości Książnica kleczewska od kilku lat przypomina o wielokulturowym charakterze naszego miasta.
Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że nasze działania odbierane są z zadowoleniem przez lokalną społeczność. Potwierdzeniem tego była inscenizacja wieczoru szabatowego. W gronie starszych i młodszych kleczewian (i nie tylko, co tym bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy słuszną drogą) mogliśmy w sali konferencyjnej OSiR-u przekazać najważniejsze informacje o tym jednym z najważniejszych świąt żydowskich. Umożliwił nam to projekt "W tyglu dwóch kultur - odkrywamy historię żydowskiego Kleczewa", do współrealizacji którego zaprosiliśmy dwie znawczynie kultury i dziejów Żydów polskich - pp. Annę Dybałę-Pacholak (historyczkę z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" i kleczewiankę) oraz dr Elwirę Jeglińską ze Ślesina, która w 2021 r. została wyróżniona odznaczeniem "Chronić Pamięć".
Pod ich egidą powstało przepyszne żydowskie menu, a potraw z tego jadłospisu mogło degustować ponad sześćdziesiąt osób, które skorzystały z naszego zaproszenia, aby wspólnie dać wyraz pamięci o przeszłości. W trakcie kolacji szabatowej wysłuchaliśmy niezmiernie ciekawych prelekcji o szabacie, również w kontekście kleczewskim, oraz o żydowskiej rodzinie Kaufmannów ze Ślesina.
Wielką pomoc w przygotowaniu spotkania otrzymaliśmy ze strony młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kleczewie. Dziękujemy Im i ich opiekunkom pp. Marioli Chojnackiej i Katarzynie Stróżyk-Drzewieckiej za pasję odkrywczą i wspaniałą współpracę.
Kolacja szabatowa odbyła się dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje. Edycja 2022".

Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!